Diyadin

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde fırında çalışan 15 yaşındaki Muhammed Aydemir ve 16 yaşındaki Orhan Arslan’ın özel harekat polislerince öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçti. 12 Ağustos 2015 tarihinde yaşanan olay sonrası 2 çocuğu “terörist” ilan ederek, polisler hakkında soruşturma izni vermeyen Ağrı Valiliği’nin kararını 8 Ağustos’ta reddeden Erzurum Bölge İdare Mahkemesi, aradan geçen 2 yılın ardından soruşturma açılmasına karar verdi. 2 yıldır çocuklarından geriye kalan hatıralarıyla yaşayan acılı aileler, geç kalınan yargıdan adalet bekliyor.

10 TL KARŞILIĞINDA ÇALIŞIYORDU

Oğlunun 10 TL karşılığında fırında çalıştığını dile getiren Orhan’ın annesi Behice Arslan, “Sabaha kadar fırında çalışıyordu. ‘Babama katkım olsun’ derdi. Eşim belediyede temizlik işçisi olarak çalışıyordu ve Orhan 10 TL kazanıp babasına veriyordu. Bazen bana veriyordu. ‘Anne kendine bir şeyler alırsın’ diyordu bazen de bana biriktirdiği parayla elbise alırdı. Eve de eşyalar alırdı, çok tutumlu ve çalışkandı. Onun aldıklarını halen saklıyorum” dedi.

SOKAKTAN GELEN HER ÇOCUK SESİNE DÖNÜYOR

Sokaktan gelen her çocuk sesini oğlunun sesine benzettiğini dile getiren Arslan, “Bazen sokakta çocukların sesi geldiği zaman pencereye çıkıp Orhan gelecekmiş gibi bekliyorum. Benim kardeşlerimin çocuklarının düğünü oluyor gitmek içimden gelmiyor” diye konuştu.